ČASŤ 5 - PROTESTY, NÁPRAVY, ROKOVANIA, ZLÉ SPRÁVANIE A ODVOLANIA

ODDIEL  A   - PROTESTY; NÁPRAVY; KONANIE PODĽA PRAVIDLA 69



61    POŽIADAVKY NA PROTEST

61.1    Informovanie protestovaného

(a) Protestujúca loď musí informovať druhú loď pri prvej vhodnej príležitosti. Ak sa jej protest bude týkať príhody v priestore pretekov,musí zvolať „Protest“ a viditeľne vyvesiť červenú vlajku pri prvej vhodnej príležitosti pre každú z činností. Vlajka musí byť vyvesená, až pokiaľ prestane pretekať. Avšak

    (1) ak je druhá loď za hranicou dosahu volania, protestujúca loď nemusí volať, ale musí informovať druhú loď pri prvej vhodnej príležitosti;

    (2) ak je dĺžka trupu protestujúcej lode menšia ako 6 metrov, nemusí ukazovať červenú vlajku;

    (3) ak príhodou bola chyba druhej lode pri preplachtení trate, nemusí volať ani vyvesiť červenú vlajku, ale musí informovať tú druhú loď predtým, alebo pri prvej vhodnej príležitosti potom, čo tá druhá loď dokončí.

     (4) ak je v čase príhody protestujúcej lodi zrejmé, že sa následkom príhody dostal člen niektorej posádky do nebezpečenstva, alebo nastalo zranenie či vážna škoda, požiadavky tohto pravidla pre ňu neplatia, ale musí sa pokúsiť informovať druhú loď v časovom limite podľa pravidla 61.3

(b) Ak preteková komisia, technická komisia alebo protestná komisia má v úmysle protestovať na loď kvôli príhode, ktorú komisia pozorovala v priestore pretekov, musí informovať loď po rozjazde v časovom limite podľa pravidla 61.3. V iných prípadoch musí komisia informovať loď o svojom zámere protestovať čo najskôr, ako je to primerane možné. Vyhláška na oficiálnej vyhláškovej tabuli v rámci vhodného časového limitu spĺňa túto požiadavku.

(c) Ak sa rozhodne protestná komisia protestovať na loď podľa pravidla 60.3(a)(2) , musí ju informovať čo najskôr, ako je to primerane možné, uzavrieť prebiehajúce rokovanie, postupovať, ako to vyžadujú pravidlá 61.2 a pravidla 63 a prerokovať pôvodný a nový protest spoločne.

61.2    Obsah protestu

Protest musí byť podaný písomne a musí určovať:

(a) protestujúceho a protestovaného

(b) príhodu;

(c) kde a kedy sa príhoda stala;

(d) akékoľvek pravidlo o ktorom je protestujúci presvedčený, že bolo porušené; a

(e) meno zástupcu protestujúceho.

Ak však bola splnená požiadavka (b), požiadavka (a) môže byť splnená kedykoľvek pred rokovaním a požiadavky (d) a (e) môžu byť splnené pred alebo počas rokovania. Požiadavku (c) tiež možno splniť pred alebo počas rokovania za podmienky, že protestovaný má primeraný čas na prípravu na rokovanie.

61.3    Limit protestného času

Protest podaný loďou alebo pretekovou, technickou či protestnou komisiou o príhode, ktorá bola videná v priestore pretekov, musí byť doručený do kancelárie pretekovej komisie v rámci protestného časového limitu, určeného plachetnými smernicami. Ak nebol stanovený, časový limit sú dve hodiny po tom, ako posledná loď dokončila rozjazdu. Iné protesty sa musia odovzdať do kancelárie pretekovej komisie do dvoch hodín po tom, ako protestujúci dostal príslušné informácie. Protestná komisia musí predĺžiť tento čas, ak sú primerané dôvody na to, aby tak urobila.