ČASŤ 2 - KEĎ SA LODE STRETÁVAJÚ

ODDIEL  B   - VŠEOBECNÉ OBMEDZENIA

14  VYHÝBANIE SA DOTYKU

Loď sa musí vyhýbať dotyku s druhou loďou, ak je to primerane možné. Avšak loď s právom plavby alebo tá, ktorá plachtí v rámci miesta či miesta pri značke

, na ktoré má právo, nemusí robiť nič, aby sa vyhla dotyku, kým nie je jasné, že druhá loď jej nedáva prednosť alebo nedáva miesto či miesto pri značke.

15  ZÍSKANIE PRÁVA PLAVBY

Keď loď získa právo plavby, musí dať spočiatku druhej lodi miesto, na dávanie prednosti, čo neplatí, ak získala právo plavby činnosťou druhej lode.

16   ZMENA SMERU

16.1    Keď loď s právom plavby mení smer, musí dať druhej lodi miesto, na dávanie prednosti.

16.2    Navyše, pri križovaní proti vetru, keď loď na vetre z ľava dáva prednosť tak, že plachtí, aby minula loď na vetre sprava, v závetrí, loď na vetre sprava nesmie odpadnúť, ak by v dôsledku toho musela loď na vetre z ľava okamžite zmeniť smer kvôli dávaniu prednosti.

17   NA VETRE Z ROVNAKÝCH BOKOV; SPRÁVNY SMER

Ak loď celkom vzadu získa krytie vo vzdialenosti najviac dvoch dĺžok svojho trupu v závetrí lode na vetre, z rovnakého boku, nesmie plachtiť nad svoj správny smer , pokiaľ obe zostanú na vetre z rovnakých bokov a v krytí v rámci tejto vzdialenosti, s výnimkou, ak by takto plachtiac prešla ihneď za kormou tej druhej lode. Toto pravidlo neplatí, ak sa krytie začalo vtedy, keď bolo povinnosťou náveternej lode dávať prednosť podľa pravidla 13 .