PRÍPAD 54
Pravidlo 20, Miesto na obrat pri prekážke
Výklad požiadaviek pravidla 20 pre volania a signalizácie a ich časovanie.
Skutočnosti
Loď A plachtí ostro proti vetru na vetre zľava smerom ku prekážke a musí obrátiť, aby sa jej vyhla. Loď B plachtí ostro proti vetru o dĺžku lode v návetrí a o dĺžku lode vzadu za A. A volá na B o miesto na obrat.
Otázka 1
Keď sa A blíži ku prekážke, ako skoro má právo volať o miesto na obrat?
Odpoveď 1
A smie volať o miesto na obrat v čase, keď potrebuje začať s postupom podľa pravidla 20, aby sa bezpečne vyhla prekážke. Smie volať v tom momente, ktorý jej dá dostatočný čas pri daných podmienkach, na
• volanie na B o miesto na obrat a ak sú podmienky také, že druhá loď nemusí volanie počuť, tak signalizáciu, ktorou prejaví svoju potrebu miesta na obrat;
• opakovanie toho postupu pre prípad, že B neodpovie;
• poskytnutie času pre B na odpoveď (pozri Odpoveď 2 nižšie)
• poskytnutie času pre akúkoľvek ďalšiu loď, ktorá musí odpovedať kvôli volaniu A o miestu na obrat (pozri Prípad 113); a
• svoj obrat správnym jachtárskych spôsobom, tak skoro, ako je možné potom, čo volaná loď odpovie, aby sa vyhla prekážke.
Otázka 2
Ako rýchlo musí B odpovedať?
Odpoveď 2
Keď sa lode zrejme blížia ku prekážke, kde bude A potrebovať miesto na obrat, B si musí byť vedomá situácie a predvídať volanie A. Predvídanie je nevyhnutné, pretože pravidlo 20.2(c) požaduje od B odpovedať buď okamžitým zvolaním „Obráť ty“, alebo obrátením tak skoro, ako je možné. Ak B okamžite nezvolá „Obráť ty“, tak A musí dať B čas potrebný pre spôsobilú, nie však skúsenú posádku na prípravu a vykonanie obratu správnym jachtárskym spôsobom tak skoro, ako je možné za daných podmienok.
Otázka 3
Čo má A urobiť, ak B neodpovie na jej volanie?
Odpoveď 3
Pravidlo predpisuje iba jedno volanie, a ak sú pre to podmienky, tak dodatočnú signalizáciu. Avšak ak to dovolí čas, je múdre od A zopakovať tento postup. To, že B neodpovie, neznamená, že A musí držať svoj smer. Ak to potrebuje, A by sa mala vyhnúť prekážke najbezpečnejším spôsobom, ktorým môže zahŕňať vyostrenie až do pozície priamo proti vetru alebo prehodenie. Potom môže A protestovať, že B neodpovedala tak, ako požaduje pravidlo 20.2(c).
Otázka 4
Aká činnosť A je volaním, ktoré predpisuje pravidlo 20?
Odpoveď 4
Na rozdiel od pravidla 20.2(c), pravidlo 20.1 nepožaduje od A použiť určité slová pri svojom volaní, ale na to, aby sa splnili požiadavky toho pravidla, tie slová musia jasne vyjadrovať, že A potrebuje miesto na obrat. Volanie musí smerovať k B a byť také hlasné, ako je potrebné, aby ho B mohla v daných podmienkach počuť. Volanie je predovšetkým ústne znamenie, ale pokiaľ ústne znamenie nemusí byť počuť, pravidlo 20.4(a) požaduje dodatočnú signalizáciu pre upútanie pozornosti na volanie. Príkladmi sú telesné gestá, znamenie píšťalkou či húkačkou, alebo svetelný signál v noci. Ak sú lode povinné počas pretekania sledovať určitý rádiový kanál, volanie smie byť taktiež urobené cez tento kanál. Ak však rozpis pretekov určuje alternatívny spôsob komunikácie, volajúca loď ho musí použiť (pozri pravidlo 20.4(b)).
Tieto požiadavky na volanie sa rovnako vzťahujú na B, ak tá odpovie „Obráť ty“.
GBR 2016/2